Küçükçekmece İlçesi 04.07.1987 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 3392 Sayılı Kanunla 21 mahalle olmak üzere kurulmuş bir ilçedir. 770.393 nüfusuyla İstanbul’un en büyük ikinci ilçesi konumunda olan ilçemiz, TÜİK verilerine göre de, İstanbul’da Suriyeli mültecilerin en yoğun olarak yaşadığı ilçe konumundadır.

Küçükçekmece ilçesinin ülkemizde ve uluslararası platformda model ilçe olması yolunda araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmak, kamu, sivil ve özel kesim ile eş güdümlü gerçekleştirilecek çalışmalarla belirlenecek ihtiyaçlar doğrultusunda projeler üretmek ve bu projelere ulusal ve uluslararası fon ve hibelerden kaynak oluşturmak. İlçemizde yürütülen projeleri destekleyerek il genelinde koordinasyonu sağlamak üzere 2015 yılında Kaymakamlığımız bünyesinde ‘’Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi (PGUB)’’ kurulmuştur. Kurulan bu birim sayesinde ülkemizin ve ilçemizin ihtiyaçları doğrultusunda hedef kitlesi çocuklardan gençlere ve yetişkinlere yönelik birçok proje hayata geçirilmiştir.

Özellikle İstanbul Kalkınma Ajansının desteklediği, Temiz Okul Temiz Toplum Çözüm Sensin, Fark Et Geliştir Geleceği Değiştir, Her Çocuk Eşittir Yeter ki Fırsat Geliştir projeleri ile Türkiye Ulusal Ajansı, Almanya Gençlik Köprüsü ve İrlanda Ulusal Ajansının desteklediği Okul Müdürlerinin Öğrenim Kalitesi Üzerine Etkisi, Gençlik Toplumun Lokomotifidir, Celebrate European Cultural Diversity, Became Volunteer Not Sightseers ve Hep Birlikte Geleceğe projeleri öne çıkan projeler arasında yer almaktadır.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Avrupa Gönüllülük Hizmeti programında hem gönderen, hem de koordinatör kuruluş olarak akredite olan Kaymakamlığımız Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi gençlerin Avrupa Birliği fırsatlarında daha fazla yararlanması için Eurodesk Temas Noktası olma noktasında başvurusunu Türkiye Ulusal Ajansına gerçekleştirdi.


T.C. Küçükçekmece Kaymakamlığı web sitesi için tıklayın