Utku Tuncay, girişimci yetenek yönetimi ve girişimcilik eğitimi konularında içerik ve program tasarımı ve yönetimi üzerine çalışmaktadır. 2010 – 2014 yılları arasında küresel yatırım bankası Goldman Sachs’ın tüm dünyada gelişmekte olan ülkelerde uyguladığı 10,000 Kadın Girişimcilik Programı yönetim ekibinde yer alan Tuncay, Temmuz 2014’te Endeavor Türkiye ekibine Girişimci Yetenek Programları Müdürü olarak katılmış, Temmuz 2018’de ise İş Geliştirme Direktörü olarak atanmıştır. Utku Tuncay şu sıralar Endeavor Türkiye’de CaseCampus, StartUpCampus ve ScaleUp Hızlandırma Programlarını yönetmekte, aynı zamanda MEF Üniversitesi’nde “Girişimcilik ve Vaka Çalışmaları” üzerine ders vermektedir.

Utku Tuncay çalışma hayatının ilk yıllarında TOBB tarafından kurulmuş bir düşünce kuruluşu olan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)’da Yönetişim ve Dış Politika etüdlerinde çalışmış,  ardından Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşların önderliğinde yürütülen çeşitli uluslararası projelerde görev almıştır.

ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Tuncay, sonrasında Özyeğin Üniversitesi’nde Executive MBA yüksek lisansını tamamlamıştır.