Eğitim hayatına Ankara ve İzmir’de başlayan Emre Tilev spor hayatına atletizm başladı. 1988 yılında girdiği Samsun, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünden 1992 yılında mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik çalışmalarına hız verdi. Radyo’da spor programlarını sundu. Televizyon kanallarında ise siyaset, spor, müzik ve eğlence programları yaptı. kendi geliştirdiği formatlarda yarışmalar sundu.

1994 yılı Kasım ayında İstanbul‘a gelerek İlker Yasin ve ekibiyle birlikte çalışmaya başladı. 1994 yılında Cine 5 ekranlarından izlenen Formula 1 yarışlarının anlatımını gerçekleştirdi. 1994 yılında Cine 5’in yanı sıra Show Radyo’dan maç yayınlarında spikerlik yaptı. Daha sonra Şansal BÜYÜKA ve ekibiyle çalışmaya başladı. 1996 yılında “Koraç kupası” belgeselini hazırladı. İbrahim ALTINSAY ve Barbaros TALI yönetiminde Süperspor Kanalının kurulumunda aktif rol oynadı. Bu kanalda İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve Portekiz ligi anlatımları yanında, Formula 1 ve Basketbol maçlarının spikerlik ve değişik programların sunuculuk görevini üstlendi. 1998-2001 yılları arasında Hıncal ULUÇ yönetimindeki ekip ile TRT ekranlarında 3 yıl Tele Pazar yayınında spikerlik yaptı.

2004 yılının Şubat ayına kadar Show Radyo ile aynı anda Radyo D de maç anlattı. 2001-2004 yılları arasında Cine5 spor müdürlüğü yaptı. Supersport TV’de İngiltere, İtalya, Portekiz ve İspanya maçlarını anlattı. Show Radyo’da 11 yılın ardından Radyo D’de anlattığı maçlar ve yaptığı haberler ile Türkiye’nin en iyi radyo maç spikeri seçildi. Marmara Üniversitesi’nce en iyi spiker ve görsel haber kategorisinde ödül aldı.

2004 yılında Atv’ye transfer olan Tilev, Sabah Gazetesi ve Fotomaç‘ta yazarlık görevi yanında MTV Kanalı kurulumunda görev aldı. ATV’de yayınlanan Türkiye Basketbol Ligi maçlarının spikerliğini yaptı. 2004-2008 yılları arasında aynı zamanda Radyo Spor’da her sabah Emre TİLEV İle Günaydın Spor programını sundu. 2006’de Dünya Kupası’nda maç anlatımları yaptı. 2006 yılında tekrar İlker YASİN’le çalışmaya başladı. Emre TİLEV, Euro 1996 ve Euro 2000 organizasyonlarını yerinde takip etti ve 1998 Fransa Dünya Kupası ile ilgili özel belgesel hazırladı. Cumhuriyet, Yeniçağ, Fotomaç, Fanatik ve Sabah gazetelerinde yazdı. Hâlâ çeşitli dergi ve internet sitelerinde yazmaktadır. 2010 yılından beri İstanbul Arel Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak bulunan ve Marmara Üniversitesi’nde doktora yapan TİLEV, pek çok üniversitede NLP, iletişim sanatları, diksiyon, sunum teknikleri, maç anlatım teknikleri, radyo ve televizyon spikerliği dersleri vermektedir.